WARUNKI – podstawowe wykorzystanie
WARUNKI to funkcja logiczna sprawdzająca podane warunki, która w działaniu przypomina funkcję JEŻELI, jednak przy wiekszej ilości warunków jest bardziej czytelna.
Składnia funkcji wygląda następująco: WARUNKI(test_logiczny;wartość_jeśli_prawda;test_logiczny2;wartość_jeśli_prawda2;[…]test_logicznyN;wartość_jeśli_prawdaN)
Możliwe, że masz starszą wersje programu Excel. Funkcja WARUNKI dostępna jest od wersji Excel 2019 oraz Excel dla Microsoft 365.
Sprawdź jak działają funkcje JEŻELI w zagnieżdżeniu lub WYSZUKAJ.PIONOWO jako alternatywa dla JEŻELI
Funkcja WARUNKI – film instruktażowy
Praca z przykładowym plikiem
Plik do przykładu można pobrać poniżej.
UWAGA! Plik wyświetla błędy, jeśli wpisana funkcja w komórkę jest inna niż zaplanowałem dla danego przykładu. Co nie oznacza, że koniecznie jest to błędem, ponieważ często pewne rzeczy w Excelu można zrobić na kilka / kilkanaście sposobów.
Funkcja WARUNKI – budowa?
Funkcja WARUNKI do działania potrzebuje tylko jednego argumentu, a w zasadzie pary warunków: testu logicznego i wartości, jeśli test logiczny jest prawdą. O wiele lepiej skorzytać z niej, gdy chcemy sprawdzić kilka wariantow. Jeśli będziemy chcieli skorzystac z funkcji WARUNKI to musimy pamiętać, że powinniśmy sprawdzić wszystkie możliwości, gdyż funkcja ta nie zwraca wartości FAŁSZ, a od razu naszym oczom ukazuję się błąd #N/D. Jeśli więc mam tylko jeden warunek do sprawdzenia proponuję skorzystać z funkcji JEŻELI.
Składnia funkcji WARUNKI:
=WARUNKI(test_logiczny;wartość_jeśli_prawda;test_logiczny2;wartość_jeśli_prawda2;[…]test_logicznyN;wartość_jeśli_prawdaN)
=WARUNKI(M19=7;"Jest 7")
- Wpisując powyższą formułę do komórki N19,
- gdy w komórce M19 jest liczba 7, wynik to Jest 7,
- jeśli do komórki M19 wpiszemy 6, wynik to błąd #N/D,
- żeby pozbyć sie błędu, trzeba tak napisać warunki, by błąd nie występował, np.
=WARUNKI(M19=7;"Jest 7";M19<>7;"Nie jest 7")
- wtedy, gdy w M19 jest 7 to komórka obok wyświetli Jest 7,
- a jeśli wartośc w komórce M19 nie jest równa 7 to zobaczymy komunikat Nie jest 7.
Jak wyliczyć wysokość premię dzięki funkcji WARUNKI?
Myślę, że mając powyższą wiedzę możemy przejść do właściwego zadania. Naszym zadaniem jest policzyć procentową wartość premii dla pracowników. Wykorzystamy do tego zadania oczywiście funkcję WARUNKI.
W komórkę J9 wpisujemy:
=WARUNKI(H9>=$M$10;$N$10)
Po nacisnięciu klawisza ENTER pojawi nam się błąd #N/D – dodatkowo w komórce P9 pojawiła się informacja, że formuła nie jest identyczna jak w zadaniu.
Dopisujemy kolejne warunki do funkcji
Przechodzimy raz jeszcze do komórki J9 i tym razem dopisujemy już wszystkie kolejne warunki, pamietając, że adresy z Tabeli Premiowej powinny byc adresowane bezwzględnie. Całość powinna wyglądać tak:
=WARUNKI(H9>=$M$10;$N$10;H9>=$M$11;$N$11;H9>=$M$12;$N$12;H9>=$M$13;$N$13;H9>=$M$14;$N$14)
Jak zobaczymy po naciśnięciu klawisza ENTER w naszym przykładzie nadal mamy błąd. Błąd jest, gdyż nie obsłużylismy ostatniego warunku, czyli co bedzie, jeśli % wykonania planu bedzie niższy niż 80%.
Pozostaje więc nam poprawić formułę o wypisanie zera, jeśli wartość % wykonania planu jest nizsza od 80%.
=WARUNKI(H9>=$M$10;$N$10;H9>=$M$11;$N$11;H9>=$M$12;$N$12;H9>=$M$13;$N$13;H9>=$M$14;$N$14;H9<$M$14;0)
Pozostanie pzresunąć kursor na prawy dolny róg komórki J9 i gdy zmieni się w mały czarny krzyżyk to dwa razy kliknąć lewy przycisk myszy. Dzięki temu zabiegowi mamy skopiowaną całą formułę do poniższych komórek. Dodatkowo jak widać mamy wszędzie dobry wynik.
Zobacz inne przykłady
Jeśli spodobał Ci się wpis pozostaw po sobie znak w formie komentarza, a także zapraszam do zapisania się na moją listę mailingową. Przy okazji może zainteresują Cię inne moje artykuły.