Excel JEŻELI podstawowe oraz zagnieżdżone użycie
Funkcja JEŻELI jest funkcja logiczną, która sprawdza prawdziwość warunku – w wyniku podaje czy warunek jest PRAWDZIWY lub FAŁSZYWY.
=JEŻELI(warunek_logiczny;działanie_jeśli_prawda;działnie_jeśli_fałsz), np. =JEŻELI(C7>4;”wartość jest większa”;”wartość jest mniejsza”)
Tak
=JEŻELI(C7>4;”wartość jest większa”;JEŻELI(C7=4;”wartość jest równa”;”wartość jest mniejsza”);)
JEŻELI – podstawowe użycie
Posiadamy tabelę z danymi o sprzedaży handlowców, naszym zadaniem jest obliczyć czy i jaką premie powinni dostać do wynagrodzenia.
W komórkę I3 wpisujemy:
=JEŻELI(H1>=100%;
wskazujemy komórkę H1, w której jest informacja o wykonaniu procentowym planu, następnie sprawdzamy, czy ta wartość jest większa bądź równa 100% i kończymy średnikiem, który oddziela poszczególne argumenty funkcji.
Następnie pozostaje nam wskazać co ma się stać, kiedy warunek będzie prawdziwy lub fałszywy. My mamy wpisać w komórce słowo TAK lub NIE, więc piszemy:
“TAK”;”NIE”)
i zatwierdzamy przyciskiem ENTER.
Po zatwierdzeniu pojawi się wynik, jeśli oczywiście nie zrobiliśmy żadnej literówki. Następnie przesuwamy kursor w prawy dolny róg komórki i kiedy kursor zmieni się w czarny cienki krzyżyk – klikamy dwa razy. Dzięki tej operacji formuła zostanie skopiowana do samego dołu tabeli.
Prosty przykład z podstawowym użyciem funkcji JEŻELI mamy więc za sobą. Teraz go trochę skomplikujemy, gdyż chcemy w kolumnie Wartość premii, by pokazana była wartość procentowa w zależności od procentowego wykonania planu. Mamy do tego pomocniczą tabelę wg której ustalimy kryteria.
Excel JEŻELI zagnieżdżone użycie
Do obliczenia tej wartości użyjemy zagnieżdżonej funkcji JEŻELI. Na początku wpiszmy w komórkę J3:
=JEŻELI(H3>=M4;N4;
mamy tutaj pierwszą funkcję JEŻELI, która sprawdza czy wartość w komórce H3 jest większa bądź równa komórce M4 i jeśli tak to wpisuje dane z komórki N4.
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do newslettera lubieExcela.pl
bądź zawsze na bieżąco
Następnie w miejscu, gdzie powinna się znaleźć informacja co ma zrobić funkcja kiedy warunek jest fałszywy wstawiamy kolejną funkcję JEŻELI, dopisujemy do formuły =JEŻELI(H3>=M4;N4;
JEŻELI(H3>=M5;N5;
Sprawdziliśmy czy komórka H3 jest większa bądź równa 120%, następnie czy jest większa bądź równa 110%, teraz czas sprawdzić dla 100%. Dopisujemy więc do formuły: =JEŻELI(H3>=M4;N4;JEŻELI(H3>=M5;N5;
JEŻELI(H3>=M6;N6;
I dalej dodajemy kolejne zagnieżdżenie: =JEŻELI(H3>=M4;N4;jeżeli(H3>=M5;N5;JEŻELI(H3>=M6;N6;JEŻELI(H3>=M7;N7;
Następnie: =JEŻELI(H3>=M4;N4;jeżeli(H3>=M5;N5;JEŻELI(H3>=M6;N6;JEŻELI(H3>=M7;N7;JEŻELI(H3>=M8;N8;
Doszlismy do miejsca, w którym należy wskazać Excelowi co ma zrobić, kiedy wszystkie spełnione wyżej warunki są fałszywe, czyli plan nie został wykonany nawet w 80%. Wpisujemy wartość 0 i naciskamy ENTER.
Excel wygeneruje jeszcze błąd w formule z powodu nie zamknięcia nawiasów, ale sam spróbuje go naprawić, jeśli tylko czegoś po drodze nie zepsuliśmy formuła powinna zadziałać. I choć wydaje się, że wszystko zrobiliśmy dobrze w naszym przykładzie tak widzimy wynik wskazuje 0%.
Błąd powstał podczas kopiowania formuły.
Adresowanie względne i bezwględne
Formułę mamy gotową jednak trzeba pamiętać, że używaliśmy adresowania względnego i podczas kopiowania komórki do poniższych nie uzyskamy efektu, o którym myśleliśmy.
Proponuje więc kliknąć na komórkę J3, nacisnąć klawisz F2, następnie zaznaczyć komórki z tabeli Tabela premiowa i za pomocą przycisku F4 zmienić adresowanie na bezwzględne. Czyli klikam dwa razy na M4 i naciskam F4, powinna nastąpić zmiana na $M$4. No i kolejno na pozostałych wartościach wykonujemy taką samą operację. Ostateczny wygląd formuły powinien wyglądać następująco:
=JEŻELI(H3>=$M$4;$N$4;JEŻELI(H3>=$M$5;$N$5;JEŻELI(H3>=$M$6;$N$6;JEŻELI(H3>=$M$7;$N$7;
JEŻELI(H3>=$M$8;$N$8;0)))))
Pozostaje skopiować formułę do niższych komórek i zadanie mamy wykonane.
- Jak zrobić Listę Rozwijaną w Excelu?Wysyłasz arkusz do uzupełnienia i mimo informacji, co powinno być wpisane w komórki to jednak użytkownicy uzupełniają zupełnie nie tak. Często przez brak wiedzy, może coś źle zostało to zakomunikowane? Albo po prostu wiedzą lepiej. Chcesz to zmienić? Zobacz jak zrobić listę rozwijaną?
- Dlaczego Excel nie oblicza formuł?Otwierasz plik Excela i okazuje się, że Excel nie chce liczyc formuł? Czyzby Excel zepsuł się? Nie sądzę…
- Jak wyodrębnić inicjały cz.2W drugiej części przedstawiam jak sprawdzić, czy początkowe dwie litery to Ch, Rz, Cz, Sz i jeśli tak to wyświetlić dwie, a nie jedną literę