Funkcja LICZ.JEŻELI służy do liczenia elementów w komórkach. Dzisiaj pokażę jak policzyć elementy w kolumnach w trochę inny niż zazwyczaj sposób.
W zadaniu posiadamy tabelę z dwiema kolumnami, L.P. oraz Nazwa. W kolumnie Nazwa mamy nazwy mebli:
- Stół,
- Krzesło,
- Szafa,
- Taboret,
- itd.
Naszym zadanie jest stworzyć dodatkową kolumnę, w której będzie nazwa mebla oraz nr kolejny występowania tej nazwy. Ilustruje to poniższy obrazek.

Praca z przykładowym plikiem
Plik do przykładu można pobrać poniżej.
UWAGA! Plik wyświetla błędy, jeśli wpisana funkcja w komórkę jest inna niż zaplanowałem dla danego przykładu. Co nie oznacza, że koniecznie jest to błędem, ponieważ często pewne rzeczy w Excelu można zrobić na kilka / kilkanaście sposobów.
Jak połączymy wynik LICZ.JEŻELI z nazwą?
W Excelu do łączenia służy operator &. Dzięki temu w naszym przykładzie możemy do nazwy dodać jej nr. Widać to na rysynku poniżej.

Za
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do newslettera lubieExcela.pl
bądź zawsze na bieżąco
LICZ.JEŻELI – liczymy wystąpienia nazw
W pierwszej wpisujemy formułę, która nam policzy ile razy występują nasze nazwy mebli. Wpisujemy więc w komórkę F4 formułę:
=LICZ.JEŻELI(E4:E28;E4)
i naciskamy Enter.
Następnie kopiujemy formułe do poniższych komórek, np. poprzez dwukrotne kliknięcie w prawy dolny róg komórki F4.
Problem z adresowaniem względnym
Nasz wynik nie jest zadowalający, gdyż im nizsza komórka tym ilość jest mnijesza. Bład tkwi w adresowaniu naszej formuły. Myśmy zaadresowali nasz obszar przeszukiwania względnie: E4:E28, Excel wtedy za każdym razem kiedy kopiujemy komórkę niżej automatycznie zmienia adres. Obrazuje to poniższy obrazek.

To co musimy zrobic to zamienić formułę w komórce F4 na:
=LICZ.JEŻELI(E$4:E4;E4)
tak subtelna zmiana spowoduje, że pierwsza komórka E4 zostanie jakby zakotwiczona podczas kopiowania komórek, druga nie, a dzięki temu osiągniemy oczekiwany rezultat.

Poniżej przykład jak teraz wygląda zakres po skopiowaniu formuły do innych komórek.

Łączenie danych z komórek
Jak widzimy, teraz funkcja LICZ.JEŻELI zlicza tylko wystąpienia od pierwszej pozycji, czyli dokładnie to o co nam chodziło. Pozostało więc tylko jeszcze dopisać wartość komórek z kolumny E:
= E4&LICZ.JEŻELI(E$4:E4;E4)
Naciskamy Enter.
Następnie kopiujemy komórki do pozostałych i wynik jest dokładnie taki jak powinnien wyglądać. Można jeszcze tylko dodać trochę formatu kolumnie i mamy zadanie ukończone.

Zapraszam do komentowania oraz zapisywania się na moja liste mailingową.
Zobacz także
- Jak wyodrębnić inicjały cz.2W drugiej części przedstawiam jak sprawdzić, czy początkowe dwie litery to Ch, Rz, Cz, Sz i jeśli tak to wyświetlić dwie, a nie jedną literę
- Jak wyodrębnić inicjałyPraca z tekstem w Excelu potrafi frustrować. Przynajmniej do momentu, w którym poznamy kilka funkcji tekstowych i sposobów pracy z nimi. Wierzcie mi, tu jedna funkcja nie wystarczy.
- Funkcja WYSZUKAJ.POZIOMOJedna z bardziej popularnych funkcji w Excelu, która służy do wyszukiwania danych. Z artykułu dowiesz sie jak z niej korzystać w podstawowym zakresie.
- Funkcja X.WYSZUKAJPrzedstawiam funkcję przewyższającą WYSZUKAJ.PIONOWO i WYSZUKAJ.POZIOMO. Funkcja ta potrafi to wszystko z czym nie dawały sobie rady wcześniejsze.
- WARUNKI – podstawowe wykorzystanieUżywanie zbyt wielu warunków w funkcji JEŻELI jest męczące i nieczytelne. Jeśli jesteście szczęsliwymi posiadaczami Exela 2019 lub Excela 365 to skorzystajcie z funkcji WARUNKI.
- Tabela przestawna – podstawyTabele przestawne są zmorą początkujących użytkowników Excela. Wiem to z autopsji, lata temu także tak miałem. Jednak nauka korzystania z nich nie jest wcale taka trudna.