Funkcja X.WYSZUKAJ służy do wyszukiwania danych w Excelu. W uproszczeniu można powiedzieć, że to takie WYSZUKAJ.PIONOWO i WYSZUKAJ.POZIOMO w jednej, łącznie z obłsugą błędów.
Składnia to: X.WYSZUKAJ(szukana_wartość;przeszukiwana_tablica;zwracana_tablica;[jeśli_nie_znaleziono];[tryb_dopasowania];[tryb_wyszukiwania]
Funkcja jest dostępna dopiero dla Excel 365, więc w starszych wersjach jej nie ma.
Funkcja X.WYSZUKAJ – film instruktażowy
Praca z przykładowym plikiem
UWAGA! Plik wyświetla błędy, jeśli wpisana funkcja w komórkę jest inna niż zaplanowałem dla danego przykładu. Co nie oznacza, że koniecznie jest to błędem, ponieważ często pewne rzeczy w Excelu można zrobić na kilka / kilkanaście sposobów.
X.WYSZUKAJ lepsza niż WYSZUKAJ.POZIOMO czy WYSZUKAJ.PIONOWO
Jeśli polubiliście zestaw funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO i WYSZUKAJ.POZIOMO to wiecie, że posiadają pewne wady, np.:
- dla WYSZUKAJ.PIONOWO – brak możliwości wskazania w wyniku komórki z wiersza powyżej wiersza przeszukiwanego,
- dla WYSZUKAJ.POZIOMO – brak mozliwości wskazania w wyniku komórki z kolumny na lewo od przeszukiwanego obszaru,
- jeśli w obudwu wypadkach zdarzy się, że Excel nie znajdzie wyniku to otrzymamy w komórce błąd #N/D,
- podczas kopiowania formuły do komórek obok trzeba ręcznie poprawiać cyfrę wskazującą na tablicę z wynikami.
No więc jeśli chcecie skończyć z powyższymi problemami to możecie zacząć uzywać np. zestawu funkcji: INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ lub skorzystać z funkcji X.WYSZUKAJ pod warunkiem, że jesteście szczęśliwymi posiadaczami Excel 365
Obliczamy budżet na podstawie procentu z innej tabeli
W pierwszej kolejności będziemy chcieli oliczyć kwotę przyznanego budżetu na podstawie procentu wskazanego w tabeli % rozłożenie budżetu. W tym celu przechodzimu do komórki F13 i piszemy:
- =X.WYSZUKAJ(E13;$H$16:$L$16;$H$17:$L$17)*$H$13 i naciskamy Enter – jak widzimy pierwsza komórka jest adresowana względnie, dzięki temu podczas kopiowania formuły do komórek poniższych, adres będzie się zmieniał, natomiast pozostałe wskazane obszary są adresowane bezwględnie, a to po skopiowaniu formuły, spowoduje, że adresy te będą wskazywać na dotychczasowe komórki. E13 to dane, które będziemy szukać w tablicy $H$16:$L$16, natomiast wynik przeszukiwania będzie pobierany z $H$17:$L$17. Oczywiscie na koniec mnożymy wynik przez dostępny budżet, który jest wskazany w komórce $H$13,
- klikamy znów na komórkę F13 następnie przesuwamy kursor w prawy dolny róg tej komórki i po zmianie kursora w czarny krzyżyk klikamy dwa razy,
- efektem będzie skopiowanie wszystkich formuł do poniższych komórek, a co za tym idzie pierwsza część zadania zostanie ukończona.

Zapisz się do newslettera
OTRZYMASZ
Tłumaczenie nazw funkcji Excela
ZA DARMO
Funkcja X.WYSZUKAJ – pobieranie danych na podstawie wpisanego parametru
W następnej kolejności, będziemy chcieli, by po wpisaniu regionu do komórki C8 w komórkach D8, E8, F8 pokazywał się odpowiedni wynik, czyli:
- Imię
- Nazwisko
- Kwota budżetu
- Przechodzimy zatem do komórki D8 i wpisujemy =X.WYSZUKAJ($C$8;$E$13:$E$17;C13:C17;”Błędny Region”) – szukamy Regionu, który znajduje się wkomórce C8 zmieniamy jednak adresowanie na bezwględne $C$8, gdyż będziemy kopiować formułę i chcemy zawsze wskazywać na tą komórkę. Przeszukiwać będziemy obszar $E$13:$E$17, wynik bedziemy pobierać z C13:C17 i tutaj zostawiamy adresowanie względne, gdyż, chcemy po skopiowaniu formuły do komórki po prawej stronie, by adresowanie zmieniło się i wskazywało na komórki zawierające Nazwiska. Co jeszcze istotnego to wstawaimy kolejny argument „Błędny Region”, dzięki temu, kiedy Region wpiszemy z błędem to formuła nas o tym poinformuje, ale poinformuje nas także kiedy nie wpiszemy Regionu,
- po zatwierdzeniu Enterem zobaczymy komunikat Błędny Region,
- jeśli wpiszemy źle Region komunikat nadal będzie wyświetlany, a gdy poprawimy zamiast komunikatu o błędzie zobaczymy oczekiwany wynik, który dla Regionu Zachodniego będzie oczywiście imię Hanna,
- teraz skopiujmy komórkę D8 do komórki E8, efektem czego będzie Nazwisko Słoneczna – przy okazji pragnę zwrócić uwagę, że funkcja X.WYSZUKAJ pozwoliła tutaj zrobić coś, czego nie zrobimy w prosty sposób z funkcją WYSZUKAJ.POZIOMO, mianowicie:
- zarówno Imię jak i Nazwisko znajdują się po lewej stronie przeszukiwanego obszaru,
- po skopiowaniu formuły z komórki D8 do E8 nie trzeba było jej edytować,
- obsłużylismy błąd – i jak tu nie lubieć tej funkcji?
- następnie wpisujemy do komórki E8 formułę: =X.WYSZUKAJ(C8;E13:E17;F13:F17;D8) – tutaj jak widzimy uzywamy tylko adresowania względnego, szukamy wartości z C8 w obszarze E13:E17, wyniki pobieramy z F13:F17, a wypadku błędu pobieramy wartość z komórki D8,
- w efekcie czego mamy ukończony cały przykład.

Zobacz inne przykłady
Jeśli spodobał Ci się wpis pozostaw po sobie znak w formie komentarza, a także zapraszam do zapisania się na moją listę mailingową. Przy okazji może zainteresują Cię inne moje artykuły.
13 grudnia 2020 W drugiej części przedstawiam jak sprawdzić, czy początkowe dwie litery to Ch, Rz, Cz, Sz i jeśli tak to wyświetlić dwie, a nie jedną literę
View more7 grudnia 2020 Praca z tekstem w Excelu potrafi frustrować. Przynajmniej do momentu, w którym poznamy kilka funkcji tekstowych i sposobów pracy z nimi. Wierzcie mi, tu jedna funkcja nie wystarczy.
View more29 listopada 2020 Jedna z bardziej popularnych funkcji w Excelu, która służy do wyszukiwania danych. Z artykułu dowiesz sie jak z niej korzystać w podstawowym zakresie.
View more24 listopada 2020 Przedstawiam funkcję przewyższającą WYSZUKAJ.PIONOWO i WYSZUKAJ.POZIOMO. Funkcja ta potrafi to wszystko z czym nie dawały sobie rady wcześniejsze.
View more15 listopada 2020 Używanie zbyt wielu warunków w funkcji JEŻELI jest męczące i nieczytelne. Jeśli jesteście szczęsliwymi posiadaczami Exela 2019 lub Excela 365 to skorzystajcie z funkcji WARUNKI.
View more8 listopada 2020 Tabele przestawne są zmorą początkujących użytkowników Excela. Wiem to z autopsji, lata temu także tak miałem. Jednak nauka korzystania z nich nie jest wcale taka trudna.
View more