Funkcje wyszukiwania i adresu

WYSZUKAJ.PIONOWO – jak wyszukiwać poprzez funkcję wyszukaj.pionowo

Film Excel WYSZUKAJ.PIONOWO - jak wyszukiwać w Excelu?

Dzisiaj krótki wpis prezentujący podstawowe wykorzystanie funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO. Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO na pierwszy rzut oka wydaje się funkcja skomplikowaną, kiedy tak naprawdę wystarczy zrobić kilka przykładów i wszystko staje się jasne, a pomoc jaka daje podczas wyszukiwania jest ogromna.

Zapamiętaj, jeśli chcesz się nauczyć korzystać z tej funkcji, najszybciej to zrobisz wykonując przykład samemu. Na końcu wpisu jest link do przykładowego pliku.

WYSZUKAJ.PIONOWO - jakie parametry?

WYSZUKAJ.PIONOWO(wartość szukana;przeszukiwana tablica;nr kolumny;przeszukiwany zakres).

  • wartością szukaną może być wartość tekstowa, cyfra lub odwołanie do komórki,
  • przeszukiwana tablica to po prostu adres całej tablicy, gdzie szukamy wyników - co WAŻNE - wartość szukana musi się znajdować w pierwszej kolumnie tej tablicy
  • nr kolumny, jeśli więc chcemy wynik z 3 wpisujemy 3
  • przeszukiwany zakres, jak to jest w podpowiedziach w Excelu napisane, tutaj możemy wpisać do wyboru albo FAŁSZ lub PRAWDA albo 0 lub 1, jeśli szukamy dokładnie takiego samego wyrażenia to wpisujemy FAŁSZ lub 0

Przejdźmy zatem do przykładu, posiadamy tabele z nazwiskami, samochodami oraz nr rejestracyjnym. Naszym zadaniem jest napisać formułę, dzięki której  po wpisaniu w komórkę H10 nazwiska komórki I10, J10 wyświetlały markę i nr rejestracyjny.

WYSZUKAJ.PIONOWO - Excel podstawowe uzycie funkcji

Wpisujemy więc w komórkę J10 następującą formułę: =WYSZUKAJ.PIONOWO(I10;B9:D13;2;0), następnie zanim naciśniemy ENTER, by ułatwić sobie kopiowanie formuły do komórki sąsiedniej zmieniamy adresowanie względne na bezwzględne. Klikamy kursorem na B9  i naciskamy klawisz F4, następnie na D13  oraz I10  powtarzamy tą sekwencję i naciskamy ENTER.

WYSZUKAJ.PIONOWO - podstawowe wykorzystanie, zmiana adresowania na bezwzględne

Następnie klikamy na komórkę J10, przesuwamy kursor w prawy dolny róg komórki aż pojawi się czarny krzyżyk, wtedy naciskamy lewy przycisk myszki i przesuwamy o jedno pole w lewo. Pozostanie teraz zmienić nr kolumny w adresie komórki na 3.

WYSZUKAJ.PIONOWO - kopiowanie formuły do komórki obok

Teraz wystarczy wpisać jedno z nazwisk z tabeli po lewej stronie, np. Leśny - jeśli tylko wszystko zostało dobrze wpisane to powinien się pojawić odpowiedni samochód oraz Nr rejestracyjny. Natomiast, jeśli popełniliście błąd, a korzystacie z moich arkuszy, to na pewno wyświetliła Wam się informacja, że w formule jest błąd.

WYSZUKAJ.PIONOWO - sprawdzenie działania przykładu Excela

 

Ostatnie wpisy

Plik do przykładu

Co można więcej?

Można na przykład wykorzystać jeszcze inne funkcje, by nie wyświetlały się błędy, które nie wyglądają dobrze. Ja jeśli wykorzystuję te funkcję jednorazowo to pomijam ten szczegół, natomiast jeśli jest to jakiś arkusz, z którego maja korzystać inni użytkownicy, wtedy dodaje obsługę błędów i ich nie wyświetlam. Jeśli chcecie zobaczyć ten przykład z obsługą błędów napiszcie w komentarzach.

plik do WYSZUKAJ.PIONOWO – podstawy
No comments yet! You be the first to comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.