WYSZUKAJ.PIONOWO – jak wyszukiwać w Excelu?
Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO służy do wyszukiwania danych w wyznaczonym obszarze. W zalezności od tego jaki będzie ostatni argument w funkcji, wyniki mogą być dokładne lub przybliżone.
Funkcja posiada następoującą składnię: WYSZUKAJ.PIONOWO(szukana_wartość;tablica;nr_indeksu_kolumny;przeszukiwany_zakres)
Nauczysz się wyszukiwać dane i wyświetlać dokładne wyniki
W dzisiejszym wpisie prezentuję podstawowe wykorzystanie funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO. Choć na pierwszy rzut oka funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO wydaje się skomplikowana, to po kilku przykładach wszystko staje się jasne. A pomoc jaką daje podczas wyszukiwania danych w Excelu jest ogromna.
Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO – jak wyszukiwać w Excelu? – film instruktażowy
Praca z przykładowym plikiem
Skoro znamy już składnię funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, to możemy zacząć pracować na jakimś przykładzie. Plik do przykładu można pobrać poniżej.
UWAGA! Plik wyświetla błędy, jeśli wpisana funkcja w komórkę jest inna niż zaplanowałem dla danego przykładu. Co nie oznacza, że koniecznie jest to błędem, ponieważ często pewne rzeczy w Excelu można zrobić na kilka / kilkanaście sposobów.
Zapamiętaj, jeśli chcesz się nauczyć korzystać z tej funkcji, zadanie wykonuj sam. To najszybsza droga do opanowania tej i innych funkcji w Excelu.
WYSZUKAJ.PIONOWO – jakie parametry?
WYSZUKAJ.PIONOWO(szukana_wartość;tablica;nr_indeksu_kolumny;przeszukiwany_zakres).
- wartością szukaną może być wartość tekstowa, cyfra lub odwołanie do komórki,
- przeszukiwana tablica to po prostu adres całej tablicy, gdzie szukamy wyników – co istotne, wartość szukana musi się znajdować w pierwszej kolumnie tej tablicy
- nr kolumny, z której chcemy wyświetlić wynik – jeśli szukamy wyniku z 3 kolumny to wpisujemy 3
- przeszukiwany zakres, jak to jest w podpowiedziach w Excelu napisane, tutaj możemy wpisać do wyboru albo FAŁSZ lub PRAWDA albo 0 lub 1, jeśli szukamy dokładnie takiego samego wyrażenia to wpisujemy FAŁSZ lub 0
WYSZUKAJ.PIONOWO – szukamy samochodu oraz nr rejestracyjnego
Przejdźmy zatem do przykładu. W arkuszu posiadamy nastepujące tabele:
- Nazwisko
- Samochód
- Nr rejestracyjny
Naszym zadaniem jest napisać formułę, dzięki której po wpisaniu w komórkę I10 Nazwiska w komórkach J10 oraz K10 wyświetlały się Marka i Nr rejestracyjny.
Wpisujemy w komórkę J10 następującą formułę:
=WYSZUKAJ.PIONOWO(I10;B9:D13;2;0)
następnie zanim naciśniemy ENTER, mienimy jeszcze adresowanie względne na bezwzględne, by ułatwić sobie kopiowanie formuły do komórki sąsiedniej. Klikamy kursorem na B9 i naciskamy klawisz F4, następnie na D13 oraz I10 powtarzamy tą sekwencję i naciskamy ENTER.
Następnie klikamy na komórkę J10, przesuwamy kursor w prawy dolny róg komórki aż pojawi się czarny krzyżyk, wtedy naciskamy lewy przycisk myszki i przesuwamy o jedno pole w prawo. W komórce K10 zmieniamy nr kolumny w adresie komórki na 3. Formuła powinna wyglądać tak:
=WYSZUKAJ.PIONOWO(I10;B9:D13;3;0)
Sprawdzenie poprawności działania funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO
Teraz wystarczy wpisać jedno z Nazwisk z tabeli po lewej stronie, np. Leśny – jeśli tylko wszystko zostało dobrze wpisane w formułach to powinien się pojawić odpowiedni samochód oraz Nr rejestracyjny.
Natomiast, jeśli popełniliście błąd podczas wpisywania formuł, a korzystacie z moich arkuszy, to na pewno wyświetliła Wam się informacja, że w formule jest błąd.
Jak można ulepszyć wynik działania funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO?
Można na przykład wykorzystać funkcje JEŻELI, dzieki której mozna obsłużyć błąd, który na pewno sie pojawi, jeśli będziemy chcieli wyszukać nazwiska, którego nie ma w tabeli.
=JEŻELI(“Chcecie zobaczyć ten przykład z obsługą błędów”; “napiszcie w komentarzach”;”Nie róbcie nic”)
Tag:podstawy, WYSZUKAJ.PIONOWO