Całkowicie nowy poziom usług hostingowych: superszybkie serwery, 14 dni bez zobowiązań, darmowa migracja - zenbox.pl

INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ zamiast WYSZUKAJ.PIONOWO

INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ zamiast WYSZUKAJ.PIONOWO

INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ także zamiast zagnieżdżonej funkcji JEŻELI

W artykule WYSZUKAJ.PIONOWO zamiast zagnieżdżonej funkcji JEŻELI prezentuję jak można wykorzystać funkcje WYSZUKAJ.PIONOWO, by nie utrudniać sobie życia rozbudowanym zagnieżdżaniem funkcja JEŻELI. W kolejnym artykule INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ dobre połączenie do wyszukiwania pokazuję jak skorzystać z tego zestawu funkcji i przenieść wyszukiwanie na wyższy poziom. W przykładzie tym jednak nie ma mowy nic o wyszukiwanych przybliżonych, które poruszę w tym artykule.

Pracować będziemy na pliku, który był dołączony do pierwszego z wymienionych artykułów, oczywiście poprawionym o sprawdzanie błędów zgodnie z dzisiejszym wpisem.

Porównując funkcje WYSZUKAJ.PIONOWO czy WYSZUKAJ.POZIOMO mamy do wyboru dwa rodzaje dopasowania, PRAWDĘ lub FAŁSZ, natomiast w funkcji PODAJ.POZYCJĘ możemy wybrać jedną z trzech możliwości:

 • 1 – dopasowanie mniejsze lub równe szukanej wartości, można ten argument pominąć, gdyż jest to wartość domyślna – przeszukiwana tablica musi być posortowana rosnąco
 • 0 – dokładne dopasowanie (FAŁSZ w WYSZUKAJ.PIONOWO)
 • -1 – dopasowanie większe lub równe szukanej wartości– przeszukiwana tablica musi być posortowana malejąco

Użyjmy INDEKS z PODAJ.POZYCJĘ do ustalenia wartości premii pracowników

Plik, który możecie pobrać do wykonania przykładu sprawdza, czy wpisujecie formuły zgodnie z przykładem, jeśli nie to Was o tym powiadomi.

W komórce J3 wpisuje więc następującą formułę: =INDEKS($N$9:$N$13;PODAJ.POZYCJĘ(H8;$M$9:$M$13;1))

Excel funkcje INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ

Powyższe dwie funkcje powinny podać nam wynik pod warunkiem, że będzie on dostępny w tabeli przeszukiwanej.

 • INDEKS($N$9:$N$13; wskazuje tablicę, z której będzie wyświetlany wynik
 • POZYCJĘ(H8; czego szukamy
 • $M$9:$M$13; zakres, w którym szukamy
 • 1)) dopasowanie mniejsze bądź równe szukanej wartości

A dlaczego nam wyświetlił się błąd #N/D!? Błąd pojawił się gdyż, najniższa wartość w tabeli przeszukiwanej ma wartość 80%. Jak sobie z tym poradzić? Możemy albo dodać do tabeli premiowej nowy wiersz z wartościami 0% lub obsłużyć ten przypadek obsługą błędów i wpisać zero, jeśli jest błąd.

INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ wyświetla błąd #N/D!

JEŻELI BŁĄD – obsługa błędów

Ponownie przechodzimy do komórki J8, naciskamy klawisz F2  i kursor umieszczamy za znakiem równości, następnie uzupełniamy formułę o funkcję JEŻELI.BŁĄD. Wpisujemy więc:  =JEŻELI.BŁĄD(INDEKS($N$9:$N$13;PODAJ.POZYCJĘ(H8;$M$9:$M$13;1));0%)

Dodanie funkcji JEŻELI.BŁĄD

Funkcja JEŻELI.BŁĄD posiada dwa argumenty, w pierwszy wskazujemy co chcemy wykonać kiedy błędu nie ma, a w drugim przypadku to kiedy błąd występuje. W naszym przykładzie kiedy pojawia się błąd, chcemy, by pojawiła się wartość zero.

Klikamy jeszcze raz na komórkę J8, następnie przesuwamy kursor w prawy dolny róg komórki i w momencie zmiany kursora w czarny krzyżyk klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy, dzięki temu Excel skopiuje formuły w dół. I w ten oto sposób zadanie zostało ukończone.

INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ - zadanie zakończone

Oczywiście zapraszam do zapisywania się do mojego newslettera i komentowania.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Cta_Widget”]

Plik do pobrania

Plik do przykładu z wykorzystaniem funkcji INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ do dopasowywania wyników zamiast funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO czy nawet zagnieżdżonej JEŻELI.

Plik do INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ zamiast WYSZUKAJ.PIONOWO

[siteorigin_widget class=”Thim_Heading_Widget”][siteorigin_widget class=”Thim_List_Post_Widget”] Lokalizacja | Opublikowany w Funkcje wyszukiwania i adresuTagi | | | | |

2 thoughts on “INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ zamiast WYSZUKAJ.PIONOWO

  1. Witaj,
   Przy pracy nad małymi porcjami danych różnica jest ledwo wyczuwalna, przy dużych index/podaj.pozycję jest szybsza nawet około 30%. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.