WYSZUKAJ PIONOWO – jak użyć zamiast zagnieżdżonej funkcji JEŻELI
- Wysłane przez Darek
- Kategorie Funkcje wyszukiwania i adresu
- Tagi: JEŻELI, WYSZUKAJ.PIONOWO, zagnieżdżenie JEŻELI
WYSZUKAJ.PIONOWO – jak dopasować wynik podobnie jak to robi zagnieżdżona funkcja JEŻELI
Dokładnie tak jak w tytule dzisiaj pokażę, jak wykorzystać funkcje WYSZUKAJ.PIONOWO do wyszukiwania warunków podobnie jak to można zrobić z funkcją JEŻELI. Posłużę się przykładem, w którym wcześniej użyłem funkcję JEŻELI, która liczyła premię dla pracowników.
Jeśli zapytacie jak to możliwe, już wyjaśniam. Funkcja WYSZUKAJ PIONOWO posiada dwa tryby wyszukiwania, który ustawiamy w czwartym argumencie (PRAWDA lub 1 oraz FAŁSZ lub 0). Jeśli wybieramy FAŁSZ to zawsze szukany jest dopasowany wynik, jeśli natomiast PRAWDA to funkcja WYSZUKAJ PIONOWO szuka dopasowania przybliżonego. Dodatkowo, jeśli zależy nam na dopasowaniu przybliżonym to nie musimy podawać tego argumentu, gdyż jest to argument domyślny.
WYSZUKAJ PIONOWO z argumentem PRAWDA – zaczynajmy
Plik, który możecie pobrać do wykonania przykładu sprawdza, czy wpisujecie formuły zgodnie z przykładem, jeśli nie to Was o tym powiadomi.
W komórce J3 wpisuje więc następującą formułę: =WYSZUKAJ.PIONOWO(H8;$M$9:$N$13;2)
Jak zauważyliście w komórce P8 pojawił się błąd: Kolumna J: W formule jest błąd! To jest mój komunikat błędu, który zniknie jak zadanie zostanie poprawnie wykonane do końca.
Funkcja ta wyszukuje danych z komórki H8 w tablicy (obszarze) $M$9L:$N$13, oczywiście używam w formule adresowania bezwzględnego, dzięki temu będę mógł z łatwością skopiować ja do innych komórek. Jeśli funkcja znajdzie przybliżoną wartość to wypisze dane, które znajdują się w 2 kolumnie wskazanej wcześniej tabeli. Czwartego argumentu nie podaję, gdyż jest zbędny.
Następnie klikam dwa razy w prawy dolny róg komórki J8, dzięki temu Excel skopiuje formułę do niższych komórek. Po wykonaniu kopiowania jednak wynik nie jest taki jaki chcieliśmy uzyskać, jednak pamiętajmy – jeszcze nie skończyliśmy. Żeby nam się poprawnie wyliczyło wygrodzenie w kolumnie K, zamiast błędu, który nam się pojawił dobrze byłoby wypisać zero.
JEŻELI BŁĄD – obsługa błędów
Ponownie przechodzimy do komórki J8, naciskamy klawisz F2 i kursor umieszczamy za znakiem równości, następnie uzupełniamy formułę o funkcję JEŻELI.BŁĄD. Wpisujemy więc: =JEŻELI.BŁĄD(WYSZUKAJ.PIONOWO(H8;$M$9:$N$13;2);0)
Jak działa funkcja JEŻELI BŁĄD? Funkcja posiada dwa argumenty, pierwszy to co powinno być wykonane, kiedy komórka nie generuje błędu. W drugim argumencie, co ma wykonać, kiedy pojawia się błąd. W naszym przypadku, kiedy pojawia się błąd, powinno pojawić się w komórce zero.
Klikamy dwa razy w prawym dolnym rogu komórki J8, Excel skopiuje formułę w dół.
WYSZUKAJ PIONOWO z przybliżona wartością – ograniczenia
Jak zauważyliście nadal mamy jakieś błędy, choć tym razem obliczeniowe i można pomyśleć, że wszystko gra, póki tego nie policzymy ręcznie. Dzieje się tak, ponieważ funkcja WYSZUKAJ PIONOWO w wyszukiwaniu wyników przybliżonych ma jedne ograniczenie. Mianowicie tabela, którą przeszukujecie musi być posortowana rosnąco. Zresztą jak widzicie w komórce G6 zamieściłem informację o złym sortowaniu.
Sortowanie niestandardowe
- Zaznaczamy obszar M9:N13,
- następnie ze wstążki Narzędzia główne wybieramy Sortuj i filtruj,
- Sortowanie niestandardowe,
- Kolejność ustawiamy na: Od najmniejszych do największych
I to tyle, zadanie wykonane. Największą zaletą tego rozwiązania jest jego czytelność w porównaniu do zagnieżdżonych funkcji JEŻELI. A Wy jak myślicie?
Plik do pobrania
Plik do przykładu z wykorzystaniem funkcji WYSZUKAJ PIONOWO do dopasowywania wyników.
Lubię Excela, polub go też. Ja chętnie Ci w tym pomgę.