Całkowicie nowy poziom usług hostingowych: superszybkie serwery, 14 dni bez zobowiązań, darmowa migracja - zenbox.pl

Jak znaleźć 3 największe wartości

Jak znaleźć 3 największe wartości

Jak znaleźć zwycięzcę w konkursie dzięki funkcjom MAX.K, INDEKS, PODAJ.POZYCJĘ, LICZ.JEŻELI

W dzisiejszym zadaniu dostaliśmy tabelę konkursową z wynikami uczestników, a naszym zadaniem jest znalezienie 3 zwycięzców.

Jak znaleźć 3 największe wartości w Excelu – film instruktażowy

Praca z przykładowym plikiem

Plik do przykładu można pobrać poniżej.

UWAGA! Plik wyświetla błędy, jeśli wpisana funkcja w komórkę jest inna niż zaplanowałem dla danego przykładu. Co nie oznacza, że koniecznie jest to błędem, ponieważ często pewne rzeczy w Excelu można zrobić na kilka / kilkanaście sposobów.

Tłumacz Nazw Funkcji Excela

Zapisz sie do neslettera i odbierz plik do tumaczenia nazw Excela

Szanuję Twoją prywatność, nie wysyłam spamu.

Tabela zawiera LP., Imiona, Nazwiska oraz Ilość punktów zdobytych przez uczestników. Naszym zadaniem jest wyszukać trzy pierwsze miejsca z największą ilością punktów, a jeśli będą osoby z taką samą ilością punktów to decydującym warunkiem będzie pozycja na liście – osoba wyżej wygrywa z osobą niżej.

Jak znaleźć 3 największe wartości

Funkcja LICZ.JEŻELI – sprawdzamy ilość wystąpień Ilości punktów

Jako, że zależy nam, aby wartości o pozycji wyższej w tabeli miały większą wartość od tych niżej to wykorzystam funkcję LICZ.JEŻELI, to przeliczenia tych wartości. Tworzymy więc kolumnę pomocniczą i w kolumnie E, przechodzimy do komórki E32, gdzie wpisujemy:

=LICZ.JEŻELI($D$32:D32;D32)

Dzięki takiej konstrukcji, gdy skopiujemy formułę w górę funkcja licz jeżeli będzie zwiększała zakres, w którym będzie sprawdzać czy poszukiwana wartość już była i wypisze jej kolejne wystąpienie. Więcej na ten temat we wpisie LICZ.JEŻELI – jak dodać nr kolejny wystąpienia nazwy.

Excel funkcja LICZ JEŻELI

Po skopiowaniu funkcji do wyższych komórek pojawią się następujące wyniki.

LICZ.JEŻELI - podliczenie ilości wystąpień wyniku

No tak, ale my chcielibyśmy, żeby Excel od razu nam dał coś więcej niż tylko nr wystąpienia. Proponuję więc połączyć wartości z komórek D i E.

Uaktualnienie

Przemek słusznie w komentarzu zwrócił uwagę na błąd. Wcześneiej formuła wyglądała tak: =D8&LICZ.JEŻELI($D8:D$32;D8) i dopókiwyników o tej samej wartości punktów było 9, wynik był podawany poprawnie. Niestety w momecie pojawienia już 10 takich samych wyników – formuła przestała spełniać swoje zadanie.

Modyfikujemy w komórce E8 formułę, która po modyfikacji powinna wyglądać tak:

=D8&”,”&LICZ.JEŻELI($D8:D$32;D)

Dzięki temu zabiegowi każde kolejne wystąpienie tego samego wyniku, będzie podliczone i zapisane po przecinku. Znakiem, który łączy wartości z komórek (nie dodaje) jest &. W formule występuje 2 razy, gdyż łączy watość z komórki D8 z przecinkiem oraz liczbą wystąpienia wartości z D8.

Uaktualnienie 2

Przemek znalazł drugi problem, na który zwrócił uwagę.

Jak rozpoznać wynik, który jest wyższy, jeśli jeden będzie wynikiem 5,1 , a drugi 5,10.

Na pierwszy rzut oka wygląda tak samo, jednak sposób tworzenia cyfr po przecinku powoduje, że zarówno pierwsze wystąpienie jak i 10 daje ten sam wynik.

To co pozostaje to ubrać wynik formuły zliczającej w funkcję TEKST, która pozwoli na sformatowanie pierwszego wystąpienia wstawiając 0 przed jednościami.

Przemek dziękuję za zwrócenie uwagi 🙂

Cała formuła powinna więc wyglądać tak:

=D8&”,”&TEKST(LICZ.JEŻELI($D8:D$32;D);”00″))

Następnie pozostanie skopiować formułę do poniższych komórek.

Funkcja MAX.K szukamy 3 największych wartości

Żeby wyszukać trzech największych wartości użyjemy funkcji MAX.K. Funkcja MAX.K posiada dwa argumenty, w pierwszym należy wskazać przeszukiwany zakres, a w drugim pozycję, którą szukamy. Stwórzmy więc kolejną kolumnę pomocniczą, np. w kolumnie J. W komórce J9 wpisujemy formułę

=MAX.K($E$8:$E$32;1)

Funkcja MAX.K - budowa

Następnie kopiujemy ją do poniższych dwóch komórek oraz edytujemy każdą z tych formuł tak, by drugi argument miał wartość odpowiadającą poszukiwanemu wynikowi. A więc drugi argument w komórkach powinien wynosić:

 • 1 w J9,
 • 2 w J10, gdyż szukamy drugiego wyniku,
 • 3 w J11, gdyż szukamy trzeciego wyniku.
Kopiowanie funkcji MAX.K do poniższych komórek oraz edycja 2 argumentu

Jak zauważyliście zamiast wyników w funkcji MAX.K pojawił sie błąd #LICZBA!. Błąd ten oznacza, że cos jest nie tak z formatem liczbowym. Jeśli zerkniemy na arkusz zobaczymy, że w kolumnie E cyfry są wyrównane do lewej strony, a to zazwyczaj oznacza, że mają format tekstowy.

Jak zamienić w Excelu format tekstowy w komórce na liczbowy?

 1. Przechodzimy do komórki E8 i dodajemy dwa znaki minus przed formułę, którą ujmujemy w nawias. Formuła powinna wyglądać tak: =–(D8&LICZ.JEŻELI($D8:D$32;D8)),
 2. jak widzimy wpis w komórce zmienił położenie i teraz jest wyrównany do prawej strony,
 3. skopiujmy formułę do poniższych komórek, efektem czego wszystkie wpisy będą już liczbami,
 4. w komórkach J9:J11 znikną błędy i zobaczymy już prawidłowe wyniki.
Zamiana formatu tekstowego na liczbowy

Funkcją INDEKS oraz PODAJ.POZYCJĘ szukamy pozostałych wartości

Przechodzimy do komórki G9 i wpisujemy następującą formułę:

=INDEKS(B$8:B$32;PODAJ.POZYCJĘ($J9;$E$8:$E$32;0))

Zadaniem tej formuły jest wyszukanie imienia, które znajduje się w wierszu z największą wartością, czyli 911. Jeśli nie rozumiesz jak działa powyższa formuła to zapraszam do wpisu, który uzupełni tą wiedzę INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ jak użyć zamiast funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO

INDEKS oraz PODAJ.POZYCJĘ wyszukiwanie zwycięzców

Adresowanie względne i bezwzględne – pomoc przy kopiowaniu komórek

Zwróćmy tutaj uwagę na sposób adresowania komórek. Odpowiednio blokowanie adresów poprzez adresowanie bezwględne np. $A1, $A$1, A$1 lub względne A1 znacząco ułatwia pracę wExcelu, ponieważ wystarczy wtedy skopiować formułę do innych komórek bez jej edycji.

INDEKS(B$8:B$32

Zablokowane są wiersze 8 do 32, natomiast kolumna B nie. To spowoduje podczas kopiowania w prawo, że kolumna zacznie się automatycznie zmieniać.

Podobnie w funkcji

PODAJ.POZYCJĘ($J9

gdy zaczniemy kopiować formułę w dół wiersz zacznie się automatycznie zmieniać.

Więc dalej do wykonania mamy:

 1. A skoro nie trzeba jej teraz zmieniać to skopiujmy zawartość komórki G9
 2. do komórek H9:I9,
 3. następnie zaznaczmy cały wiersz i kopiujmy do dwóch dolnych wierszy.
Adresowanie względne i bezwzględne - kopiowanie wartość pomiędzy komórkami

Sprawdźmy teraz, czy dwie osoby o tej samej ilości punktów będą prawidłowo wyświetlane. Na przykład w komórce D15 wpiszmy 91. Jak widzimy pani Stalińska nadal jest na pierwszym miejscu, gdyż jest pozycję wyżej na liście – tym samym wszystko działa jak powinno.

Sprawdzenie poprawności działania

Ale po co mi te kolumny pomocnicze?

Dokładnie tak, nie zawsze chcemy, by nam się wyświetlały w arkuszu dodatkowe kolumny. Jest kilka możliwych rozwiązań tego problemu, można np.:

 • komórki ukryć,
 • przenieś komórki poza obszar ekranu,
 • można także czego jestem zwolennikiem usuwania takich danych jak najdalej od użytkowników i osobiście zazwyczaj umieszczam je w osobnym arkuszu, więcej na ten temat w Kalkulator gotówki w Excelu – Stan Kasy – część 6.

Poczytaj także

 • Jak wyodrębnić inicjały cz.2
  W drugiej części przedstawiam jak sprawdzić, czy początkowe dwie litery to Ch, Rz, Cz, Sz i jeśli tak to wyświetlić dwie, a nie jedną literę
 • Jak wyodrębnić inicjały
  Praca z tekstem w Excelu potrafi frustrować. Przynajmniej do momentu, w którym poznamy kilka funkcji tekstowych i sposobów pracy z nimi. Wierzcie mi, tu jedna funkcja nie wystarczy.
 • Funkcja WYSZUKAJ.POZIOMO
  Jedna z bardziej popularnych funkcji w Excelu, która służy do wyszukiwania danych. Z artykułu dowiesz sie jak z niej korzystać w podstawowym zakresie.
 • Funkcja X.WYSZUKAJ
  Przedstawiam funkcję przewyższającą WYSZUKAJ.PIONOWO i WYSZUKAJ.POZIOMO. Funkcja ta potrafi to wszystko z czym nie dawały sobie rady wcześniejsze.
 • WARUNKI – podstawowe wykorzystanie
  Używanie zbyt wielu warunków w funkcji JEŻELI jest męczące i nieczytelne. Jeśli jesteście szczęsliwymi posiadaczami Exela 2019 lub Excela 365 to skorzystajcie z funkcji WARUNKI.
 • Tabela przestawna – podstawy
  Tabele przestawne są zmorą początkujących użytkowników Excela. Wiem to z autopsji, lata temu także tak miałem. Jednak nauka korzystania z nich nie jest wcale taka trudna.

7 thoughts on “Jak znaleźć 3 największe wartości

 1. cześć. metoda może niezadziałać w przypadku kiedy będzie np 10 dublujacych się wartości. wówczas nawet wartość dużo niższa wraz z dwucyfrowym powieleniem zafałszuje wynik

  1. Cześć 🙂 dziękuję za aktywność. Faktycznie ta metoda posiada błąd, o którym piszesz. Myślę, że dobrym rozwiązaniem tego będzie podliczone wystapienia dać po przecinku. pozdrawiam serdecznie 🙂

   Należy w takim razie zmienić formułe w komórce E8 na =--(D8&","&LICZ.JEŻELI($D$8:$D8;D8))

 2. to jeszcze jedna zagwózdka, jak rozróżnić wartości dające po sumowaniu (D8&”,”&LICZ.JEŻELI($D$8:$D8;D8))) wartość np 5,1 oraz 5,10 – tekstowo różne jednak liczbowo nie bardzo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.